ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Štvrtkové koncerty na festivale Barbakan

Barbakan 2 logo resizeOsemnásty ročník festival Barbakan odštartuje v stredu 10. októbra  podvečer otváracím filmom. Nasledujúci deň sa na banskobystrických klubových pódiách predstavia prvé kapely. Hudobný program má tento rok čo ponúknuť a skvelú hudbu si budete môcť vychutnať v Klube 77 a v Záhrade- centre nezávislej kultúry. Štvrtkový večer bude patriť skupinám Zlokot, The Cubes a maďarskej skupine Volkova Sisters.

Ženské trio The Cubes predstavuje prapočiatok nového hudobného žánru na Slovensku s názvom „kockatý punk“. Ich piesne sú zámerne minimalistické a priamočiare, aby samotný aranžmán bol čo najvernejší hraniu naživo. Kapelu tvoria Jana a Petra Humeňanské a speváčka Katka Knechtová, ktorá si netradične sadá za bicie.

the-cubes resizeĎalšou dámou na pódiu bude Dalma Berger zo skupiny Volkova Sisters. Jej zaujímavo efektovaný spev v spojení s temnejším hudobným prejavom skupiny pôsobí vábivo a zvodne. Láska k temnote, melanchólii novej vlny 80. rokov, túžby robiť hudbu pripomínajúcu My Bloody Valentine, či Cocteau Twins tvoria základňu tvorby skupiny. Vychutnať si budete môcť aj novinky z ich druhého EP Hope, ktoré vydali koncom mája.

volkovasisters02 resizeVečer spestrí aj „superskupina“ Zlokot v ktorej hrá ďalšia slečna, basáčka Stanka Apfelová z a spolu s ňou ešte aj Losos z kapely Noisecut, bubeník Mário Marcinek a Albert Arkier, známy ako Lyrik. Štvorica je zložená z členov rôznych úspešných skupín s odlišným hudobným zázemím. Výsledkom je multižánrové zoskupenie, ktoré je alternatívou nielen k rapu, ale aj k elektronike, rocku či punku.

zlokot resizeŽenskému šarmu na pódiách v podaní skvelých hudobníčok bude sekundovať drsná tvár nežného pohlavia na filmových plátnach. Filmová sekcia Ženy v ozbrojení predstaví snímky Muži, ktorí nenávidia ženy (Män som hatar kvinnor, r. Niels Arden Oplev, 2009), švédsko-dánsko-nemecko-nórsku adaptáciu románu Stiega Larssona, western Skutočná guráž (True Grit, r. Ethan a Joel Coenovci, 2010) a akčný trhiller Hanna (Hanna, r. Joe Wright, 2011). Festival Barbakan prinesie do Banskej Bystrice zaujímavé filmy, hudobné koncerty a umelecké výstavy už 10. októbra 2012. Nenechajte si ujsť štvrtkové koncerty ani ďalšie dni plné zábavy.

Share/Save/Bookmark