ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Art Film Fest ponúkne množstvo sprievodných podujatí

ArtFilmFestlogo resizeMedzinárodný filmový festival Art Film Fest je najväčšie slovenské filmové podujatie s najdlhšou tradíciou. Na košických plátnach premietne vo svojom 27. ročníku viac ako 150 filmov, tie však ani zďaleka nebudú tvoriť celý jeho program. Publikum sa môže tešiť na množstvo sprievodných podujatí, vrátane koncertov, výstav či programu pre deti.

DorotaNvotová resizeZnáma speváčka, herečka a spisovateľka „s túlavými nohami“ – Dorota Nvotová – koncom minulého roka vydala nový album s názvom More. Ním urobila čiaru za svojou predchádzajúcou tvorbou a poslucháčom predstavila novú hudobnú polohu. A práve skladby z tohto albumu si budú môcť vychutnať návštevníci a návštevníčky Art Film Festu naživo s Dorotiným charizmatickým prejavom.

Alternatívna hudobná skupina Chiki liki tu-a sa vo svojich skladbách nechávajú inšpirovať veľkým množstvom hudobných Chikilikitu resizeštýlov a jej texty vynikajú svojskou nonsensovou poetikou, ktorú silne inšpiruje multikultúrne prostredie Prešova a jeho okolia. Kapela je známa množstvom vedľajších koncertných projektov, v ktorých paroduje rozlične hudobne štýly, v rámci pôvodnej skupiny potom osobnosti česko-slovenskej popkultúry.

DJ Mizzi, teda Marián Mitaš je nielen hercom známym z divadelných dosiek, televíznych obrazoviek a filmových MarianMitas resizeplátien, ale roky sa venuje aj hudbe. Piatkovú párty si na festivale vezme pod patronát práve on. Zaujímavosťou je, že sa premietne aj Mariánov ostatný film, novú slovenskú snímku Ostrým nožom. Účastníci a účastníčky tak budú mať možnosť nielen si vypočuť jeho sety, ale si aj overiť, ako ovláda herecké umenie.

Art Film Fest navštívi aj jedna z najväčších slovenských Rabaka resizehudobných legiend. Nepríde však koncertovať, ale uviesť nemenej legendárny film Rabaka režiséra Dušana Rapoša z roku 1989. Jožo Ráž a Ján Baláž, členovia kapely Elán, ho uvedú spolu so svojím dvorným textárom a scenáristom filmu Borisom Filanom. Mimoriadne úspešný hudobný film digitálne zreštauroval Slovenský filmový ústav a Art Film Fest ho v zreštaurovanej verzii premietne pri príležitosti tridsiateho výročia vzniku. Projekcii bude predchádzať autogramiáda hviezdnych hostí a po filme zostanú debatovať s publikom.

Počas festivalu si budú môcť milovníci výtvarného umenia vychutnať dvojicu výstav. Vo Východoslovenskej galérii predstaví prierez svojej tvorby Laco Teren. Výstava maliara, ktorý je výtvarnou kritikou už dávnejšie považovaný za jednu z profilujúcich osobností strednej generácie slovenských tvorcov, ponesie názov Putujúce duše a predstaví jeho najnovšie diela.

Tridsiate výročie jednej z najvýraznejších udalostí novodobých slovenských dedín si v Galérii Alfa uctí výstava s názvom 1989 - Zamatová nežná. Jej návštevníci a návštevníčky uvidia, aké najzaujímavejšie momenty zachytili výrazní slovenskí a českí fotografi, či už ich fotografovali ako zamestnanci agentúr a redakcii, z vlastného záujmu alebo ako aktívni účastníci protestov. Niektoré snímky sa našli v archívoch autorov a vystavujú sa prvýkrát. Výstava bude realizovaná v spolupráci s Českým centrom.

Share/Save/Bookmark