Pred Canneským festivalom

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
cannes_2009_poster_m

Medzinárodný filmový festival v Cannes, ktorého oficiálny názov je už dlhší čas jednoducho Festival de Cannes (Canneský festival) zakrátko privíta filmárov z celého sveta. Usporiadatelia asi nie sú poverčiví, a preto sa rozhodli v poradí 62. festival otvoriť 13. mája mimosúťažným americkým animovaným filmom z dielne Disney Pixar pod názvom Up (Hore) režiséra Pete Docteura. Táto dobrodružná komédia hovorí o starom mužovi, ktorý sníva o cestovaní balónom do Južnej Ameriky. Sen sa mu síce uskutoční, ale nebude to bez prekážok. Tohtoročný festival uzavrie 24. mája takisto mimosúťažný film Jana Kounena Coco Chanel a Igor Stravinsky.

Svetoznáme kúpeľné mesto na Riviére, Cannes, sa vraj počas festivalu rozrastie o vyše 30 tisíc hostí, hotely Carlton, Noga-Hilton, Majestic, Martinez a iné obliehajú davy obdivovateľov filmu. Francúzi s neprekonateľnou vytrvalosťou dokážu hodiny čakať na svojich obľúbených hercov – v daždi, horúčave, prosto v každom počasí. Slávna Croisette sa stane často neprechodnou. cannes-stnky_resizeMôžeme tu obdivovať živé sochy, predaj všetkého od žabiek, rôznych zbytočností až po obrazy . Ak na to máte veľmi radi vás pouliční maliari namaľujú - za nie malú sumu. Ale pozor ! ak ste nepozorní je to aj raj pre zlodejov. Nábrežie, blízko festivalového paláca lemujú stánky, kde sa prezentujú zástupcovia rôznych kinematografií. Nebude ani tohto roku chýbať slovensko-český stánok, ktorý mávame spoločný. Dostanete tam propagačné materiály o novinkách našich kinematografii, usporiadajú sa rôzne posedenia s významnými hosťami a môžete si tam jednoducho na chvíľu od toho mumraja oddýchnuť. Na neustále prehliadky v kinosálach aj v hoteloch si musíte jednoducho zvyknúť. Nedá sa nič robiťv takom svete teraz žijeme. Najväčším problémom však ostáva dostať sa cez Croisette na večerné predstavenie. Nepreháňam, ak sa 45 minút pred projekciou nevydáte do kina, tak sa tam nedostanete. Hromžíme, ale má to svojim spôsobom aj neopakovateľné čaro...
Riaditeľ Canneského festivalu Giles Jacob nerád riskuje dobré meno festivalu, teda radšej vsadí na istotu. Preto sa nemožno čudovať, že sa už mnoho rokov často obmieňajú mená už osvedčených tvorcov, z ktorých nejeden už získal v Cannes ocenenie. Sú to napríklad dnes už 100-ročný Manoel de Oliveira, Quentin Tarantino, bratia Coenovci, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Lars von Trier, Aki Kaurismäki, Ang Lee, Clint Eaastwood, Emir Kusturica, bratia Dardenovci , Atom Egoyan a mnohí iní a len sem - tam sa objaví nové meno. Nie je tomu inak ani tohto roku. Mnohí, ktorých som spomenula, sa ocitli v hlavnej súťaži – súťaži dlhometrážnych filmov, ktorých počet je tentoraz 20. Uvediem ich všetky a riskujem doslovný preklad názvov, ktorý sa nemusí zhodovať s distribučným titulom.
cannes_carlton_resizeNapríklad slávny Španiel Pedro Almodóvar bude súťažiť s filmom Los abrazos rotos (Zlomené objatia), Austrálčanka Jane Campionová so snímkou Bright Star (Jasná hviezda), Rakúšan Michael Haneke s filmom Das wiesse band (Biela stužka), Američan Ang Lee so snímkou Taking Woodstock ( Rozprávanie o Woodstocku). Nebude chýbať ani americký režisér Quentin Tarantino s filmom Inglourious Basterds (Neslávni bastardi) a veľký Dán Lars von Trier so snímkou Antichrist (Antikrist). Film Looking for Eric (Hľadanie Erika) je z dielne anglického tvorcu Kena Loacha a francúzska legenda Alain Resnais sa predstaví filmom Les herbes folles ( Bláznivé rastliny).
Okrem stálic festivalu uvidíme v hlavnej súťaži filmy Fish Tank ( Rybia nádrž) Andrea Arnolda, Un prophéte (Prorok) Jacquesa Audiarda, Vincere (Zvíťaziť) Marca Bellocchia, Map of the Sound of Tokyo (Mapa zvukov Tokia) Isabel Coixetovej, A l´origine (Podľa originálu) Xaviera Giannoliho, Chun feng chen zui de ye wan ( Noci jarného opojenia) režiséra Lou Yeho, Kinatay (Kinatay) Brillante Mendozu, Enter the void ( Náhle prázdno) Gaspara Noeho, Bak-Jwi (Smäd) Park Chan-Wooka, The Time that remains (Čas, ktorý ostáva) Elia Suleimana, Vengeance (Pomsta) Johnnieho Toa a Visage (Tvár) Tsai Ming- lianga.

Filmy bude posudzovať 8-členná porota na čele s francúzskou herečkou Isabelle Huppertovou. Slávna filmová, ale aj divadelná herečka už po dva razy získala v Cannes cenu za ženský herecký výkon. Po prvý raz v roku 1978 za úlohu vo filme Claudea Chabrola Violette Noziere a po druhý raz v roku 2001 za úlohu vo filme Michaela Hanekeho Klaviristka. Isabelle je druhou ženou, ktorá predseda jury, prvou bola Liv Ullmannová zhodou okolnosti v roku 2001. Meno Isabelle Huppertovej nájdeme aj na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach, pribudlo tam v roku 2007, keď sa slávna herečka zúčastnila festivalu Art Film.
cannes_figrka_resize„Som šťastná a hrdá na to, že mi Gilles Jacob a Thierry Frémaux ponúkli tento post. Cannes a ja to je dlhý príbeh a budúce rendez-vous definitívne spečatí moju lásku ku Canneskému festivalu, teda aj k svetovému filmu. Cannes- to sú otvorené dvere pre všetky nové myšlienky sveta,“ povedala predsedníčka jury pre festivalový bulletin.
Isabelle v neľahkej práci budú pomáhať americká herečka Robin Wrightová-Pennová , manželka Seana Penna, vlaňajšieho predsedu jury, talianska herečka, režisérka a scenáristka Asia Argentová, americký režisér a scenárista James Gray, anglický spisovateľ a scenárista Hanif Kureishi, turecký režisér, scenárista a herec Nuri Bilge Ceylan, režisér, spisovateľ a scenárista z Južnej Kórey Lee Chang-Dong a herečka z Taiwanu Shui QI. Dodatočne (4.5.2009) doplnili porotu ešte o indickú herečku Sharmillu Tagoreovú.
cannes_lodiky_resizeHlavnou súťažou sa podujatia festivalu, samozrejme, nekončia. Jednou z najdôležitejších bude aj Súťaž krátkometrážnych filmov, ktorej bude veliť anglický režisér John Boorman a jeho porota bude zároveň posudzovať aj filmy v súťaži Filmová nadácia (Cinéfondation). V neposlednom rade bude zaujímavá bude aj sekcia Certain regard (Istý pohľad) a daľšie.
Tohto roku sa vedenie festivalu rozhodlo dať Palmu cti (Palme d´honneur) americkému hercovi a režisérovi Clintovi Eastwoodovi za celoživotné dielo a jeho mimoriadny prínos pre svetovú kinematografiu. Riaditeľ festivalu Gilles Jacob sa vyjadril, že on i mnohí obdivujú jeho mimoriadny talent a udelenie Zlatej palmy je vyjadrením tohto obdivu. Cenu si však neprevzal na festivale, ale ešte pred jeho otvorením v Paríži.
Foto: Peter Leginský

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.