Popoluška v nezaplatených topánkach

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Spove_resizeNámet anglickej spisovateľky Sophie Kinsellovej o mladej žene závislej od nakupovania skrýva v sebe veľký potenciál. Na jeho základe mohol vzniknúť seriózny psychologický film, lebo shopaholizmus je vážna choroba podobná alkoholizmu či gamblerstvu, ktorá sa lieči podobnými metódami v mnohých krajinách sveta vrátane našej. (Otvorene sa k nej priznávala televízna celebrita Nora Mojsejová, ktorá sa cez ňu prepracovala až k módnemu návrhárstvu.) Na základe tohto námetu mohla vzniknúť aj neľútostná satira na konzumnú spoločnosť, ktorá by bola aktuálna najmä v súčasnom období globálnej finančnej krízy, ktorej spúšťačom bola neschopnosť Američanov splácať úvery. (Vraj každý z nich vlastní dvadsaťsedem kreditných kariet, hrdinka Spovede nákupnej maniačky ich má len dvanásť.) Tvorcovia filmu, viac-menej verní literárnej predlohe, sa pustili iným smerom – cestou romantickej komédie, ktorej výsledok umožňuje spochybniť oba výrazy tohto slovného spojenia. Romantiky je málo, ak pod ňou nerozumieme nevierohodnosť situácií a od začiatku predvídateľný šťastný koniec, namiesto vtipu je kŕč, humor nahrádza hystéria.

Spove_4_resizeKritici už neraz konštatovali, že sa hollywoodskym tvorcom míňajú nápady. Je teda pochopiteľné, že inšpiráciu hľadajú aj za hranicami štúdia, ba i štátu. Problémom však je, že akýkoľvek námet často prepracujú do takej typicky americkej podoby, že sa filmy jedného žánru, v danom prípade romantické komédie, začnú podobať ako vajce vajcu. Nerobím si ilúzie o kvalite bestselleru Sophie Kinsellovej, keďže som čítala jej román Bohyňa v domácnosti a navyše viem, aké tituly dominujú v slovenských čitateľských rebríčkoch, aké literárne „hodnoty“ vychádzajú v masových nákladoch, koľko grafomaniek sa stalo spisovateľkami. Myslím si však, že prenesenie deja z Anglicka do Ameriky námetu neprospelo, že komediálnosť nahradila fraška a suchý anglický humor americká hystéria.

Každý filmový žáner má svoje zákonitosti a mantinely, medzi ktorými sa pohybuje. Od romantickej komédie o nezvládateľnej nákupnejnemožno očakávať sociologickú či psychologickú analýzu tohto fenoménu, no ak sa príbeh odohráva v súčasnosti v reálnych horúčke zaiste kulisách, asi by mal dodržať aspoň minimálnu mieru pravdepodobnosti. Ak je hrdinka naivnou, hlúpučkou osôbkou v ranej fáze dospelosti, ťažko uveriť že sa so svojimi chabými vedomosťami a schopnosťami obmedzenými výlučne na nakupovanie dokáže stať hviezdou finančnej žurnalistiky, pred ktorou sa v úžase skláňajú bossovia veľkých inštitúcií. Naozaj je obklopená iba úzkoprsými hlupákmi, ktorým práve ona, klamárka a dlžníčka, otvára nové obzory podnikania či dokonca života?

Spove_2_resizeV súvislosti so Spoveďou nákupnej maniačky sa spomínajú filmy Diabol nosí Pradu a Sex v meste. Styčných bodov by sa určite našlo dosť, personálnym prepojením je kostýmová výtvarníčka Patricia Fieldová, ktorá sa snaží v novom diele nahromadiť na čo najmenší priestor čo najviac krikľavých farieb. V hereckom obsadení sa mihnú aj hviezdy ako je Kristin Scott Thomasová v úlohe klonu Meryl Streepovej zo spomínaného Diabla..., či John Goodman a Joan Cusacková v postave sporivých rodičov rozšafnej dcérky. Islu Fischerovú ako nákupnú maniačku a a Hugha Dancyho v úlohe jej vysneného princa by mohli nahradiť ktorékoľvek z fotogenických mladých tvárí. Režisér P.J.Hogan od nich nežiadal oveľa viac, ako je príjemný výzor a čo najčastejší úprimný úsmev. Hudba sedemnásobného oscarového nominanta Jamesa Newtona Howarda neoslnila, ale ani nevyrušovala, kamera Jo Willemsa mala čo robiť, aby sa nestratila v mäteži handier a nakupovaniachtivých žien.

Producent Jerry Bruckheimer vo svojich doterajších tridsiatichpiatich filmoch mal väčšinou dobrý nos na to, čo prinesie úspech. Tituly ako Flashdance, Policajt z Beverly Hills, Top Gun, Armageddon, 60 sekúnd či Piráti z Karibiku dokazujú, že komerčný zisk neraz kráčal ruka v ruke s umeleckou kvalitou. Spoveď nákupnej maniačky nie je tento prípad, no svoje cieľové obecenstvo si určite nájde aj u nás. Mnohé diváčky som videla už cestou do
kina: so žiariacimi očami uháňali do nákupného centra. Kiežby mali platné kreditky...

 

 

Spoveď nákupnej maniačky, USA 2009
Scenár: Tracey Jackson, Tim Firth, Kayla Alpert podľa bestselleru Sophie Kinsellovej
Réžia: P.J.Hogan
Kamera: Jo Willems
Hudba: James Newton Howard
Hrajú: Isla Fischerová, Hugh Dancy, Joan Cusacková, John Goodman, Kristin Scott Thomasová, Krysten Ritterová, Robert Stanton a ďalší

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.